Zenit 2 St. Petersburg
- Squad size: 24
- Average age: 20.8
- Foreigners: 0 %
- National team players: 0
- Stadium: Akademia Zenit (field №1) 3.000 Seats
- Current transfer record: +€1.17m
Info
Game plan
Record 2. Division B 2024
Matches | Wins | Draws | Losses | ø pts | Goals | ø spectators | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Home record | 5 | 4 | 1 | - | 2.60 | 13:5 | 610 |
Away record | 5 | 1 | 1 | 3 | 0.80 | 3:5 | 557 |
Overall balance | 10 | 5 | 2 | 3 | 1.70 | 16:10 | 584 |
2. Division B
Matchday | Date | Time | Venue | Ranking | Opponent | System of play | Attendance | Result | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sat Apr 6, 2024 | 1:00 PM | H | Saturn | ? | 601 | 5:0 | ||
2 | Sat Apr 13, 2024 | 1:00 PM | A | Dynamo 2 | ? | 270 | 1:0 | ||
3 | Sun Apr 21, 2024 | 1:00 PM | H | Dinamo-Vologda | ? | 528 | 2:1 | ||
4 | Sun Apr 28, 2024 | 1:00 PM | A | Chertanovo | ? | 181 | 3:0 | ||
5 | Sun May 5, 2024 | 1:00 PM | H | DinSPb | ? | 1.011 | 1:0 | ||
6 | Sun May 12, 2024 | 3:00 PM | A | Torpedo Vlad. | ? | 1.216 | 1:0 | ||
7 | Sun May 19, 2024 | 1:00 PM | H | Enisey 2 | ? | 411 | 2:1 | ||
8 | Sun May 26, 2024 | 2:00 PM | A | Znamya Truda | ? | 420 | 0:3 | ||
9 | Sat Jun 1, 2024 | 6:00 PM | H | Baltika-BFU | ? | 500 | 3:3 | ||
10 | Fri Jun 7, 2024 | 4:00 PM | A | Energia V. Luki | ? | 700 | 0:0 | ||
11 | Thu Jun 13, 2024 | Unknown | H | Rodina-M Moscow | -:- |
Second League Division B Gruppe 2 (-2023)
Matchday | Date | Time | Venue | Ranking | Opponent | System of play | Attendance | Result | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sat Jul 22, 2023 | 4:00 PM | H | (2.) | Enisey 2 (16.) | 4-2-3-1 | 396 | 7:0 | |
2 | Sat Jul 29, 2023 | 1:00 PM | A | (1.) | Irkutsk (4.) | 4-2-3-1 | 4.500 | 0:0 | |
3 | Sun Aug 6, 2023 | 1:00 PM | H | (3.) | Zvezda S-Pb (16.) | 4-2-3-1 | 463 | 3:2 | |
4 | Sun Aug 13, 2023 | 12:00 PM | H | (2.) | Energia V. Luki (13.) | 4-2-3-1 | 399 | 2:0 | |
5 | Sat Aug 19, 2023 | 3:00 PM | A | (1.) | Torpedo Vlad. (11.) | 4-2-3-1 | 972 | 0:3 | |
6 | Mon Aug 28, 2023 | 5:00 PM | H | (1.) | Baltika-BFU (4.) | 4-2-3-1 | 424 | 2:1 | |
7 | Sun Sep 3, 2023 | 1:00 PM | A | (1.) | Zorkiy (10.) | 4-2-3-1 | 1.050 | 0:1 | |
8 | Sat Sep 9, 2023 | 1:00 PM | H | (1.) | Dinamo-Vologda (7.) | 4-2-3-1 | 426 | 2:0 | |
9 | Sun Sep 17, 2023 | 2:00 PM | A | (1.) | DinSPb (6.) | 4-2-3-1 | 852 | 1:0 | |
10 | Sat Sep 23, 2023 | 1:00 PM | H | (2.) | Khimik Dzer. (1.) | 4-2-3-1 | 1.721 | 1:0 | |
11 | Sun Oct 1, 2023 | 1:00 PM | A | (1.) | Dinamo Kirov (5.) | 4-2-3-1 | 950 | 1:1 | |
12 | Sun Oct 8, 2023 | 4:00 PM | H | (2.) | Rodina-M Moscow (14.) | 4-2-3-1 | 618 | 1:3 | |
13 | Sun Oct 15, 2023 | 12:00 PM | A | (2.) | Torpedo 2 (17.) | 4-2-3-1 | 283 | 0:0 | |
14 | Sun Oct 22, 2023 | 1:00 PM | H | (2.) | FC Tver (14.) | 4-2-3-1 | 349 | 2:0 | |
15 | Sun Oct 29, 2023 | 11:00 AM | A | (2.) | Electron (17.) | 4-2-3-1 | 2.800 | 0:4 | |
16 | Sun Nov 5, 2023 | 12:00 PM | H | (2.) | Znamya Truda (11.) | 4-2-3-1 | 531 | 2:2 | |
17 | Sun Nov 12, 2023 | 11:00 AM | A | (2.) | Dynamo 2 (4.) | 4-2-3-1 | 200 | 1:3 |
Table section 2. Division B 2024
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
3 | Baltika-BFU | 10 | 8 | 20 | |
4 | Rodina-M Moscow | 10 | 9 | 18 | |
5 | Chertanovo | 10 | 6 | 18 | |
6 | Zenit 2 S-Pb | 10 | 6 | 17 | |
7 | Torpedo Vlad. | 10 | 2 | 16 | |
8 | DinSPb | 10 | -3 | 11 | |
9 | Znamya Truda | 10 | -7 | 11 |